• 61°

Clark County Fair 4-H exhibit winners named

Congratulations to the following individuals who earned awards at the Clark County 4-H Youth Fair Exhibit hall.

From the 224 entries, Hayden Turley was named Overall Grand Champion with her sewing project. Laura Simpson was named the Overall Reserve Champion with her waterolor.

Project Record Books

Junior Champion: Charlie Castle

Senior Champion: Tyler Bourne

Junior Blue Ribbon: champion, blue ribbon: Charlie Castle; blue ribbon: Thalia Roddy (2), Bobbie Cruz, Hannah Olsen, Julia Lopresti, Hannah Manley, Lillian Perry, Jayde Cantrell, Charlie Castle, Audrey Kohler, Jill Akers, Rylee King, Ginny Osbourn, Madeline Stotts, Leland Gilkison, Grace Kelley, Lauren Clem, Matthew Jones, Heidi Castle, Dylan Peck, Brooklyn Denny

Junior Red Ribbon: Catherine Jirak, Kasaundra Withrow, Harper Sebulsky, Shelby Brandenburg, Abigail Taylor, Rachel Dattilo, Heidi Castle, Hannah Olsen (2), Lauren Roach, Morgan Otte, Samantha Blose, Jocelyn Puckett, Zachary Bratten, Samantha Moore, Myla Leger, Alec Skinner, Rayleigh Peck, Joanna Yates

Junior White Ribbon: Lydia Jirak, Max Moore, Brayden Fenner, Lea Craft, Samantha Moore, Eleanor Stewart, Josiah Taylor, Anna Hampton, Stephanie Davis, Kyle Bourne, Saylor Gladden, Mallory Ellis, Kaelyn Walters, Logan Hammer, Marilyn Quisenberry, Kaylin Jackey, Allie Roach

Senior Blue Ribbon: champion, blue ribbon: Tyler Bourne; blue ribbon: Elizabeth Jirak, Andrew Taylor, Amanda Perry, Lauren Cecil, Emmie Comer,

Senior Red Ribbon: Shelby Meade, Autumn Brinegar, Nathan Taylor, Halle Hunt, Brittnee Franklin, Lauren Cecil

Senior White Ribbon: Nathan Taylor, Andrew Taylor, Tyler Bourne

Wood Science

Grand: TJ Svoboda Reserve: Taylor Maggard

Wood Science Level II (No Kit): champion, blue ribbon: TJ Svoboda; red ribbon: Taylor Maggard

Ecology, Natural Resources

Grand: TJ Svoboda

Entomology, Fifth Year: champion, blue ribbon: TJ Svoboda

Forestry

Grand: Bailey Oakes Reserve: Megan Robinson

Forestry, First Year: champion, blue ribbon: Megan Robinson

Forestry, Second Year: champion, blue ribbon: Bailey Oakes

Arts and Crafts

Senior Grand: Laura Simpson Senior Reserve: Laura Simpson

Junior Grand: Dean Cooper Junior Reserve: Emmie Comer

Junior Acrylic Still Life: champion, blue ribbon: Emmie Comer; red ribbon: Kaleigh Crim

Senior Acrylic Still Life: champion, blue ribbon: Harley Lemaster

Senior Water Color: champion, blue ribbon: Laura Simpson

Senior Oil Landscape: champion, blue ribbon: Laura Simpson

Junior Blueprint Paper Print: champion, blue ribbon: Emmie Comer

Senior Linoleum Print: champion, blue ribbon: Lillie Seay

Junior Contour Drawing: red ribbon: Kaleigh Crim

Junior Circular Shape Object: red ribbon: Kaleigh Crim

Senior Color Pencil: champion, blue ribbon: Lillie Seay; blue ribbon: Laura Simpson, TJ Svoboda; red ribbon: Harley Lemaster

Junior Pen & Ink: red ribbon: Kaleigh Crim

Senior Pen & Ink: champion, blue ribbon: Lillie Seay

Junior Cartooning: red ribbon: Kaleigh Crim

Junior Art Trends: champion, blue ribbon: Dean Cooper; blue ribbon: Everet Albritton, Neveana Hall, Ella Evans, Annette Miller, Jacklynn Dailey,Maddeline Watkins, Hannah Olsen, Morgan Daniels; red ribbon: Aubrey Miller, Savannah Williams, Kadence Maness, Adisen Willoughby, Cameron Burton, Jessica Kidd, Izzie Herringshaw, Lillian Fittgerald, Reese Maness, Derek Lee Rowland, Levi Ross, Cameron Powell, Keenan Ogle, Addisyan Bruner, Caitlyn McDuffard; white ribbon: Leonardo Paldo, James White

Senior Art Trends: champion, blue ribbon: Laura Simpson; blue ribbon: Lillie Seay

Photography

Grand: Lillie Seay Reserve: Katelyn Francis

What Do You See, Landscape: red ribbon: Kaleigh Crim

What Do You See, Portrait: red ribbon: Kaleigh Crim

Bird’s Eye View, Lying on Back: red ribbon: Kaleigh Crim

Bird’s Eye View, Leaning Over: red ribbon: Katelyn Francis

Black & White: champion, blue ribbon: Lillie Seay; red ribbon: Kaleigh Crim

Golden Photo: red ribbon: Katelyn Francis

The Space Tells a Story: champion, blue ribbon: Katelyn Francis; red ribbon: Kaleigh Crim

Freeze the Moment: red ribbon: Kaleigh Crim

Panning the Action: champion, blue ribbon: Katelyn Francis

Reflections: red ribbon: Kaleigh Crim

Say “Cheese”, Informal Portrait: champion, blue ribbon: Kaleigh Crim

Expression Through Color: red ribbon: Kaleigh Crim

How Did They Get That Picture?: red ribbon: Kaleigh Crim

Sequence of four Photographs: red ribbon: Kaleigh Crim

Sewing

Senior Grand: Hayden Turley Reserve: Shelby Meade

Junior Grand: Brittnee Franklin Junior Reserve: Lydia Jirak

Jr. Sewing Unit I (Clothing): champion, blue ribbon: Lydia Jirak; blue ribbon: Joanna Yates, Catherine Jirak, Hannah Olsen

Jr. Sewing Unit I (Non-Clothing): champion, blue ribbon: Ginny Osbourn; blue ribbon: Heidi Castle, Madeline Stotts, Charlie Castle, Audrey Kohler, Max Moore, Hannah Manley, Samantha Blose, Harper Sebulsky, Julia Lopresti, Kasaundra Withrow, Nadia Toews, Anna Hampton, Abigail Taylor, Samantha Moore, Lea Craft, Jocelyn Puckett, Rachel Dattilo, Eleanor Stewart, Lillian Perry, Jill Akers, Hannah Olsen, Alyssa Fischer, Josiah Taylor

Jr. Sewing Unit II (Non Clothing): champion, blue ribbon: Bobbie Cruz; blue ribbon: Thalia Roddy

Jr. Sewing Unit III (Non Clothing): champion, blue ribbon: Brittnee Franklin; blue ribbon: Emmie Comer, Amanda Perry

Sr. Sewing Let’s Be Casual (Clothing): champion, blue ribbon: Hayden Turley

Sr. Sewing Let’s Be Casual (Non Clothing): champion, blue ribbon: Elizabeth Jirak; blue ribbon: Nathan Taylor, Andrew Taylor

Sr. Sewing Dress It Up (Clothing): champion, blue ribbon: Carlee Franklin; blue ribbon: Autumn Brinegar

Sr. Sewing Match It Up (Non-Clothing): champion, blue ribbon: Shelby Meade

Sr. Sewing Leisure Time (Clothing): champion, blue ribbon: Andrew Taylor

Sr. Sewing Formal Affair: champion, blue ribbon: Lauren Cecil

Sr. Sewing Up Cycle It!: champion, blue ribbon: Tyler Bourne; blue ribbon: Nathan Taylor

Foods

3 Pieces of Coffee Cake with Topping: champion, blue ribbon: Logan Hammer

3 Chewy Granola Bars: red ribbon: Catherine Jirak

Home Environment

Grand: Emmie Comer

Unit II (Decorative Item for Home): champion, blue ribbon: Emmie Comer

Unit II (Cloth Item for Home): champion, blue ribbon: Isabella Spicer

Unit III (Table Setting): champion, blue ribbon: Emmie Comer

4-H Communication and Leadership Project

Grand: Clay Comer  Reserve: Emmie Comer

Jr. Division – Resume: champion, blue ribbon: Emmie Comer; blue ribbon: Brittnee Franklin, Taylor Maggard, Emma Burns, Charlie Castle; red ribbon: Winter Brinegar, Lillian Perry; white ribbon: Amanda Perry

Sr. Division – Resume: champion, blue ribbon: Clay Comer; blue ribbon: Carlee Franklin, Sydney Miller, Madison Williams, Breauna Simpson; red ribbon: Benjamin Dittrich, Zachary Dittrich, John Settles, Autumn Brinegar, Hayden Turley, Jacob Green, Megan Riley; white ribbon: Hallie Perry, Lauren Cecil

Division 6042: Kentucky Trends

Junior 4-H Cake Decorating: champion, blue ribbon: Heidi Castle

Cloverbud Open Class

Forestry/Entomology: blue ribbon: Eliana Svoboda; red ribbon: Bryson Cassill

Garden/Horticulture: red ribbon: Eliana Svoboda

Drawings/Paintings: blue ribbon: Bella Kyle, Bryson Cassill; red ribbon: Bella Kyle, Eliana Svoboda

Arts & Crafts: blue ribbon: Eliana Svoboda; red ribbon: Bella Kyle

Sewing/Needlework: blue ribbon: Katrina Withrow, Eliana Svoboda; red ribbon: Bryson Cassill

Record Books: white ribbon: Katrina Withrow