2018 County Fair home economics contest winners

The 2018 Clark County Fair was the showcase for entries in the Home Economics Division this year. Grand Champion was awarded to Betty Bonar with her needlework cross-stitch picture.  Reserve Champion was awarded to Dana McCall for her painting.

Coloring book contest

— Adult Division: first: Mary Farmer, second: Marion Sublette, third: Michelle Walker.

— Youth Division (11 and under): first: Clara Jane Morton, second: Emily Walker, third: Matthew Jones.

Food

— Zucchini Bread: first: Denise Young, second: Rita Daniels.

— Buttermilk Biscuits: first:  Rita Daniels.

— Fruit Muffins: first: Rita Daniels.

— Muffins: first: Rita Daniels.

— Other Quick Bread:  first: Elizabeth Jirak, second: Rita Daniels.

— Sour Dough Bread: second: Rita Daniels.

— Pound Cake: Division Champion and first: Marian Sublette, second: Sharon Blackburn. third: Rita Daniels.

— Chocolate Cake: first: Rita Daniels.

— Other Cake: first: Michelle Walker, second: Rita Daniels.

— Favorite Cake Recipe: first: Rita Daniels. second: Sharon Blackburn.

— Jam Cake: first: Rita Daniels.

— Brownies: first: Rita Daniels.

— Chocolate Chip Cookies: first: Chocolate Chip.

— Sugar Cookies: first: Marion Sublette, second: Rita Daniels.

— Peanut Butter Cookies: Division Reserve Champion and first: Lydia Jirak, second: Rita Daniels, third: Marion Sublette.

— Other Cookies: first: Rita Daniels, second: Michelle Walker.

— Oatmeal Cookies:  first: Amelia Jirak, 2nd –Rita Daniels.

— Peanut Butter Fudge: first: Rita Daniels, second: Denise Young.

— Chocolate Fudge: first: Rita Daniels, second: Denise Young.

— Cream Candy: first: Denise Young.

— Molded Candy: first: Denise Young, second: Rita Daniels.

— Other Candy:  first: Denise Young, second: Rita Daniels.

— Apple Pie: first: Michelle Walker, third: Rita Daniels.

— Cherry Pie: first: Michelle Walker, second: Emily Walker, third: Rita Daniels

— Other Pie: first: Michelle Walker, second: Rita Daniels, third: Emily Walker.

Canning

— Pears: second: Rita Daniels.

— Green Beans: first: Sarah Condley, second: Rita Daniels, third: Sue Staton.

— Tomatoes: first: Pam Hall, second: Sue Staton, third: Rita Daniels.

— Tomato Juice: first: Betty Bonar, second: Pam Hall.

— Soup Mix: first: Rita Daniels.

— Spaghetti Sauce: first: Rita Daniels, second: Joy Graham.

— Dill Cucumber Pickles: Division Reserve Champion and first: Joy Graham, 2nd Pam Hall.

— Beet Pickles: first: Pam Hall.

— Salsa: first: Joy Graham, second: Rita Daniels, third: Nancy Wills .

— Other Pickles: first: Rita Daniels.

— Other Relishes: first: Joy Graham. second: Pam Hall.

— Chutney: third: Rita Daniels.

— Other Preserves: Division Champion and first: Sarah Condley.

— Apple Butter: first: Sharon Blackburn, second: Sarah Condley, third: Rita Daniels.

— Blackberry Jam: first: Rita Daniels.

— Other Jam: first: Rita Daniels.

— Grape Jelly: second: Rita Daniels.

— Other Jelly: first: Rita Daniels.

Garden and Produce

— Bunch Beans: Division Reserve Champion and first: Rick Hall.

— Asparagus: first: Joy Graham.

— Other Vegetables: second: Joy Graham.

— Blueberries: Division Champion and first: Sarah Condley, second: Joy Graham.

— Orange or Yellow Rose: second: Carol Price.

— Dwarf Zinnia: first: Nancy Wills.

— Giant Zinnia: second: Nancy Wills.

— Cut Sunflower: third: David Barnett.

— Lily: Division Champion and first: Debbie Hamon, second: Shirley Kretzer, third: Pam Hall.

— Potted Plants: Division Reserve Champion first: Nancy Wills, second: Pam Hall, third: Carson Blackwell.

— Fresh Cut Herbs: second: Joy Graham.

— Miniature Cut Arrangement: second: Nancy Wills.

— Other Cut Flowers: second: Sarah Condley. second: David Barnett.

Handiwork & Heritage Skills

— Lady’s Dress: first: Frances Hampton.

— Appliqued Decorated Apparel: first: Jean Rose.

— Skirt: first: Betty Bonar.

— Other Construction: first: Betty Bonar.

— Apron: first: Betty Bonar.

— Purses: first: Joan Wise.

— Other Accessory: first: Alex Barnett, second: Jean Rose.

— Pieced Quilt: first: Joan Wise.

— Knitted Articles: first: Debbie Hamon.

— Crocheted Afghans: first: Denise Young.

— Crocheted Articles: first: Denise Young, second: Frances Hampton.

— Crewel Embroidery Needlework: first: Jean Rose.

— Candlewicking Needlework: first: Betty Bonar.

— Ribbon Embroidery Needlework: first: Jean Rose.

— Hand Embroidery Needlework: first: Nancy Wills.

— Other Pillows: first: Betty Bonar. second: Joan Wise.

— 14 Count & Under Cross Stitch Picture: Fair Grand Champion, Division Champion, and first: Betty Bonar.

— Other Holiday Decorations: first: Marian Sublette.

— Other Weaving:  second: Alex Barnett.

— Other Needlework:  first: Alex Barnett.

— Felted Needlework:  first: Pearl Allen.

— Basket with Wooden Bottom: first: Joy Graham.

— Basket with Added Color: first: Joy Graham.

— Basket with Lid: first: Joy Graham.

— Other Basket: first: Joy Graham.

— Woven Stool with Other Material: first: Nancy Wills.

— Woodwork Made by Exhibitor: first: Calvin Carpenter.

— Woodwork Decorated by Exhibitor: first: Alex Barnet, second: Pam Reffitt, third: Nancy Wills. — Woodwork Wood Burning:  first: Nancy Wills.

— Refinished Wood:  first: Nancy Wills.

— Miscellaneous Heritage Skills: first: Marsha Hawkins, second: Pearl Allen.

— Woven Gourds with Any Material: Division Champion and first: Pam Reffitt.

— Painted Gourds:  Pam Reffitt.

— Wood Burned Gourds: first: Pam Reffitt.

— Corn Shuck Doll: first: Pearl Allen.

— Non-Quilted Wall Hanging: first: Pam Reffitt.

— Wreaths (not Christmas): first: Jean Rose, second: Frances Hampton, third: Vicki LeMaster.

— Holiday Décor (not Needlework): first: Pam Reffitt. second: Pearl Allen, third: Alex Barnett.

— Ceramics: first: Vicki McClure, second: Alex Barnett, third: Marsha Hawkins.

— Recycled Art: Division Reserve Champion and first: Pam Refitt, second: Frances Hampton, third: Alex Barnett.

— Miscellaneous Crafts: first: Betty Bonar, second: Glora Patrick, third: Alex Barnett.

— Silk Flower Arrangement: first: Jean Rose. second: Pearl Allen.

— Other Jewelry: first: Pam Reffitt, second: Joy Graham, third: Betty Bonar.

— Painted Glassware: first: Betty Bonar.

— Miniature Miscellaneous Items: first:  Jean Rose.

— Kitchen Item:  first: Betty Bonar, second: Marsha Hawkins.

Visual Arts

Painting

— Oil, Flower:  Class Reserve Champion and first: Pam Reffitt.

— Oil, Landscape: first: Betty Bonar, second: Joan Wise.

— Oil, Still Life: Vickie McClure.

— Oil, Animals: first: Carol Hatton.

— Acrylic, Potrait: 2nd -Dakotah Brown.

— Acrylic, Landscape: first: Carol Simmons, second: Betty Bonar, third: Alex Barnett.

— Acrylic, Animals: first: Betty Bonar.

— Pen & Ink, Animals: first: Nancy Wills, second: Alex Barnett. third: Gloria Barnett.

— Pen & Ink, Buildings: first: Frances Hampton.

— Pencil, Potrait: first: Alex Barnett, second: Dakotah Brown.

— Pencil, Landscape: first: Betty Bonar.

— Pencil, Other:  first: Pearl Allen.

— Pastel, Landscape: first: Betty Bonar.

— Water Color, Flower: second: Alex Barnett.

— Water Color, Landscape: Fair Reserve Champion, Class Champion, and first: Dana McCall.

— Water Color, Animals: first: Dana McCall.

— Mixed Media, Other: first: Harley LeMaster. second: Dakotah Brown.

— Mixed Media, Landscape: first: Betty Bonar, second: Alex Barnett. third: Gloria Barnett.

— Other Media, Landscape: first: Marsha Hawkins.

— Other Media, Still Life: first: Alex Barnett. Other, Animals:  first: Pam Reffitt, second: Frances Hampton, third: Harley LeMaster.

Photography

— Color Photo, Portraits: first: Vicki LeMaster, second: Dakotah Brown.

— Color Photo, Animals: Class Champion and first: Nancy Wills.

— Color Photo, Landscape:  first: Vickie LeMaster, second: Dakotah Brown, third: David Walker.

— Color Photo, 2 or more people: first: Harley LeMaster.

— Color Photo, Historical Places: first: Vickie LeMaster.

— Color Photo, Flowers: first: Vickie LeMaster, second: Nancy Wills.

— Color Photo, Children: first: Michelle Walker.

— Color Photo, Other: first: Vickie LeMaster, second: Emily Walker, third: Harley LeMaster.

— Black & White Photo, Portrait: Class Reserve Champion and first: Michelle Walker, second: Vickie LeMaster.

— Black & White Photo, Animals: first: Emily Walker.

— Black & White Photo, Landscape: first: David Walker, second: Vickie LeMaster.

— Black & White Photo, 2 or more people: second: Dakotah Brown.

— Black & White Photo, Flowers: first: Vickie LeMaster.

— Black & White Photo, Children: first: Sue Staton.

Antiques

— Glass or China Kitchen Item: first: Jean Rose, second: Sarah Condley, third: Betty Bonar.

— Metal & Wood Kitchen Item: first: Sarah Condley, second: Nancy Wills.

— Metal Kitchen Item: first: Sarah Condley, second: Nancy Wills.

— Wood Kitchen Item: first: Nancy Wills, second: Sarah Condley.

— China Dish: first: Nancy Wills, second: Sarah Condley, third: Betty Bonar.

— Glass Dish: first: Nancy Wills, second: Betty Bonar, third: Sarah Condley.

— Miscellaneous Small Item: first: Betty Bonar, second: Sarah Condley, third: Jean Rose.

— Stools: first: Jerrie Hamm.

— Chairs, Small: Division Reserve Champion and first: Nancy Wills, second: Sarah Condley.

— Small Chest: first: Nancy Wills.

— Clothing, Small Items: first: Nancy Wills, second: Sarah Condley.

— Accessories: first: Jerrie Hamm, second: Sarah Condley.

— Quilts or Coverlets: first: Sarah Condley.

— Pillowcases: first: Sarah Condley.

— Children’s Books: first: Nancy Wills, second: Sarah Condley, third: Franci Svoboda.

— Other Books: first: Sarah Condley, second: Franci Svoboda, third: Nancy Wills.

— Dolls: first: Sarah Condley, second: Nancy Wills.

— Crocks: first: Sarah Condley, second: Nancy Wills, third: Betty Bonar.

— Pictures: first: Sarah Condley.

— Toys: first: Sarah Condley, second: Nancy Wills.

— Cast Iron: first: Ray Price, second: Sarah Condley, third: Nancy Wills.

— Vases: second: Sarah Condley.

— Tools: first: Nancy Wills, second: Betty Bonar, third: Sarah Condley.

— Clocks: first: Betty Bonar.

— Shadowboxes: first: Nancy Wills.

— Documents: first: Sarah Condley.

— Photographs: first: Sarah Condley, second: Nancy Wills, third: Betty Bonar.

— Postcards, Letters, Folders: first: Sarah Condley.

— Needlework (rugs, crochet, etc.): first: Sarah Condley, second: Betty Bonar.

— Baskets: first: Sarah Condley.

— Pottery:  first: Betty Bonar.

— Miscellaneous Household: first: Nancy Wills, second: Sarah Condley.

— Other Miscellaneous: Division Champion and first: Jean Rose, second: Sarah Condley, third: Betty Bonar.